کبد چرب چیست؟ عوارض خطرناک ابتلا به کبد چرب در بدن شما چه خواهد بود؟

مقدمه: کبد چرب چیست؟

همانطور که می دانید کبد انسان نقش بسیار اساسی در سلامت جسم و زندگی هر شخص ایفا می کند. کبد از اعضا حیاتی بدن شماست که نقش اصلی در تکمیل هضم مواد غذایی و در واقع متابولیسم بدن شما دارد.

یکی از وظایف مهم کبد در بدن شما، شکستن چربی ها و همین طور پاکسازی خون شما از مواد سمی و مضر برای بدن می باشد. در واقع کبد تصفیه کننده همه آن چیزهایی است که وارد بدن شما می گردد.

کبد نقش بزرگترین پالایشگاه را در بدن شما ایفا می کند و اگر این پالایشگاه سالم نباشد، بدن شما دچار آسیب و مشکل های جدی در زندگی خواهد شد.

با توجه به وظایف کبد در بدن شما، وجود کمی چربی در کبد شما کاملا طبیعی می باشد. مشکل از آنجا آغاز می گردد که بیش از ۵ تا ۱۰ درصد وزن این عضو را چربی تشکیل دهد. در واقع انباشته شدن چربی در سلول های کبد منجر به التهاب سلول های کبد می گردد و این امر باعث بروز اختلال در عملکرد های کبد مثل شکستن چربی ها و همین طور تنظیم سیستم سوخت و ساز بدن می گردد.

کبد چرب - آشنایی با درمان گیاهی کبد چرب در سایت جسم و روان

آیا می دانید که کبد چیست و چه نقش حیاتی در بدن شما دارد؟ اگر می خواهید با نقش موثر کبد و نحوه کار آن آشنا شوید از مقاله: کبد چیست” در زیر استفاده کنید

با ایجاد اختلال در کار کبد و همین طور متابولیسم بدن شما، به آرامی چربی در کبد رسوب نموده و موجب چرب شدن کبد شده و همین امر باعث ابتلا به بیماری کبد چرب می گردد.

کبد چرب یا اصطلاح انگلیسی آن Fatty liver در واقع بیانگر جمع شدن چربی اضافی در کبد شماست. بطور طبیعی کبد شما در هر صد گرم از وزن خود حاوی پنج گرم چربی می باشد، حال اگر این مقدار چربی از این مقدار بیشتر گردد، به آن “ کبد چرب ” گفته می شود.

علل بیماری کبد چرب: آشنایی با علت های ابتلا به کبد چرب

علت چربی کبد یا همان بیماری کبد چرب به درستی مشخص نیست اما پزشکان بر این عقیده هستند که ارتباط آن با داشتن بیماری های متابولیک، بسیار نزدیک است، یعنی در صورتی که شما از بیماری هایی چون چاقی یا افزایش کلسترول و یا دیابت و حتی بالا بودن تری گلیسرید خون رنج می برید، احتمال دچار شدن شما به بیماری کبد چرب بسیار زیاد خواهد بود.

یکی دیگر از عوامل چرب شدن کبد، پرخوری و عدم تحرک است. در واقع هنگامی که مقدار انرژی ورودی به بدن شما، بسیار بیش از انرژی مصرف شده یا همان انرژی خروجی بدن شما باشد، کبد شما نخواهد توانست سوخت و ساز طبیعی خود را بدرستی انجام دهد و در نتیجه انرژی اضافی بصورت چربی در کبد ذخیره خواهد شد و شما مبتلا به کبد چرب خواهید شد.

از علت های دیگر چرب شدن کبد، رژیم سخت غذایی برای لاغری است. کبد شما روزانه می تواند حجم مشخصی از چربی ها را بشکند و مابقی آن ها در کبد رسوب کرده و باعث التهاب سلول های آن می گردد. اصولا کسانی که از رژیم هایی پیروی می کنند که در هفته بیش از نیم تا یک کیلوگرم از وزن آنان کاهش می یابد، در ادامه و با تکرار این فرآیند دچار چربی کبد و ابتلا به بیماری کبد چرب خواهند شد.

بالا بودن چربی خون و همین طور داشتن دیابت می تواند به احتمال زیاد باعث چرب شدن کبد شما و در واقع ابتلا به کبد چرب گردد. می توان گفت کبد چرب یکی از عوارض این دو بیماری در شخص می باشد.

از دلایل دیگر اتفاق افتادن این بیماری در شخص، مصرف بعضی از داروها مثل داروهای مسکن ( مانند ایندومتاسین )، داروهای کورتون دار (مانند پردنیزولون ) ، داروهای ضد افسردگی ( مثل ایمیپرامین )، داروهای ضد فشار خون (مانند متیل دوپا ) و همین طور مصرف بیش از اندازه هورمون ها و داروهای بدنسازی می باشد.

در بسیاری از موارد مصرف این قبیل داروها باعث اختلال در آنزیم های کبدی می گردد و به همین دلیل کبد فرد را دچار مشکل می سازد، البته با قطع مصرف این داروها در اکثر موارد میزان آنزیم های کبدی به حالت نرمال خود بازگشت خواهد کرد.

از دیگر دلایل ابتدا به چرب شدن کبد،  مصرف الکل و نوشیدنی های الکلی است. نکته قابل توجه این است که مصرف الکل به همراه غذاهای پرچرب باعث تشدید این بیماری می گردد.

این بیماری اصولا در میانسالی به سراغ شما می آید و اکثر کسانی که دچار آن می گردند دچار اضافه وزن و چاقی، علی الخصوص چاقی شکمی هستند. البته اشخاص دارای چربی خون بالا و همین طور دیابت هم در بین این افراد دیده می شوند.

در زیر علل کبد چرب و ابتلا به بیماری چرب شدن کبد، بصورت لیست برای شما آماده شده است تا بتوانید در یک نگاه کوتاه با همه این موارد آشنا گردید:

کبد چرب - آشنایی با درمان گیاهی کبد چرب در سایت جسم و روان

علت های ابتلا به کبد چرب:

 • چاقی و اضافه وزن

 • مشکل چربی خون

 • هپاتیت ویروسی

 • داشتن بیماری دیابت

 • مصرف مواد غذایی چرب

 • نداشتن ورزش و فعالیت بدنی

 • داشتن فشار خون بالا

 • جراحی بای پس معده

 • بیماری ارثی کبدی (مشکلات ژنتیکی)

 • داشتن کلسترول و تری گلیسیرید بالا

 • مصرف الکل و انواع مشروبات الکلی

علت های ابتلا به کبد چرب:

 • بارداری

 • کم کاری تیروئید

 • کاهش وزن سریع

 • داشتن سبک زندگی نادرست و ناسالم

 • خوردن مایعات و آب بین غذا و نوشیدن آب یخ

 • سو تغذیه و بدغذایی (مشکلات تغذیه ای)

 • مصرف برخی داروها مانند داروهای کورتون دار، داروهای ضد فشار خون، داروهای مسکن ، داروهای ضد تشنج و داروهای ضد افسردگی و داروهای بدنسازی

 • داشتن الگوی غلط تغذیه ای مانند استفاده از فست فودها، استفاده زیاد از مواد نشاسته ای ، قندی و شیرینی ها

کبد چرب - آشنایی با درمان گیاهی کبد چرب در سایت جسم و روان

عوارض کبد چرب چیست؟ آشنایی با خطرات مرگبار ابتلا به کبد چرب

چرب شدن کبد یک بیماری درمان پذیر بوده اما در نظر داشته باشید که در صورت درمان نکردن و توجه ننمودن به عوارض چربی کبد، این بیماری ممکن است برای شما بسیار خطرناک باشد.

یکی از اصلی ترین وظایف کبد تصفیه کلیه خوراکی ها و نوشیدنی هایی است که شما در طول روز مصرف می کنید و بنابراین اگر میزان زیادی چربی در کبد موجود باشد، این فرآیند دچار اشکال شده و در طول زمان این امر باعث التهاب کبد و همین طور زخم های کبدی می گردد. در صورت ادامه یافتن کبد چرب در بدن، شخص دچار نارسایی کبدی خواهد داشت که عوارضی بسیار خطرناک برای بدن را به همراه خواهد داشت.

خطرات کبد چرب محدود به مواردی که در این مقاله به آن  ها اشاره می کنیم نمی باشد و حتی ممکن است باعث از کار افتادن کبد شما و در انتها در صورت حاد شدن آن، باعث مرگ انسان گردد.

متاسفانه آمار رسمی اعلام شده در ایران در چند سال گذشته نشان می دهد که به دلیل الگوی غلط تغذیه در بین خانواده های ایرانی و همین طور داشتن سبک زندگی اشتباه، درصد قابل توجهی از مردم ایران دچار این عارضه هستند و این زنگ خطری برای همه افراد جامعه است.

در اکثر موارد این بیماری خطرناک نمی باشد اما بی توجهی به آن در دراز مدت و درمان نکردن به موقع آن، باعث صدمات جبران ناپذیری در بدن شما خواهد شد، پس نباید نسبت به این بیماری بی تفاوت باشید.

درمان نکردن کبد چرب باعث رسوب کردن چربی زیاد در کبد شما خواهد شد و این امر باعث ملتهب شدن کبد شما و بروز سایر بیماری های کبد از جمله سیروز کبدی می گردد. این را هم بدانید که افراد مبتلا به بیماری کبد چرب در معرض بیماری هایی چون انواع بیماری های قلبی و عروقی، بیماری فشار خون ، سکته های قلبی و سکته های مغزی و نیز انواع سرطان ها می باشند.

انواع کبد چرب: آشنایی با دسته بندی های کبد چرب در علم پزشکی

کبد چرب در حالت کلی به سه دسته تقسیم می شود: کبدچرب غیر الکلی، کبدچرب الکلی و کبدچرب بارداری

کبد چرب غیر الکلی ( NAFLD )

این بیماری زمانی در شما اتفاق می افتد که کبد در شکستن چربی ها دچار اشکال گردد و همین باعث جمع شدن چربی در بافت کبد خواهد گشت. این نوع از چرب شدن کبد با مصرف الکل ارتباط نداشته و همانگونه که در قبل تر هم بیان شد با بیشتر شدن چربی به بیش از ده درصد وزن کبد، این بیماری رخ خواهد داد.

خود این بیماری هم به چند دسته مختلف تقسیم شده است که در حادترین حالت باعث بوجود آمدن سیروز کبدی و در نهایت نارسایی و از کار افتادگی کبد خواهد گشت.

کبد چرب الکلی ( ALD )

کبد در هر انسان با مصرف زیاد الکل به مرور زمان دچار آسیب دیدگی گشته و دیگر قادر به شکستن چربی ها در درون خود نخواهد بود. به این صورت فرد دچار بیماری کبد چرب الکلی خواهد شد. این نوع بیماری با قطع مصرف الکل بصورت آرام آرام مورد درمان قرار می گیرد و فرد می باید از مصرف الکل به شدت خودداری نماید.

در صورت ادامه شخص به مصرف الکل و سایر نوشیدنی های الکلی ممکن است فرد دچار سیروز کبدی و در نهایت نارسایی کبد گردد.

کبد چرب بارداری:

این نوع از کبد چرب بسیار کم و نادر می باشد و دلیل آن جمع شدن چربی در هنگام بارداری می باشد. این بیماری با ترشح هورمون های بدن مادر در دوران بارداری می تواند در ارتباط بوده و در صورت کنترل نکردن آن باعث بروز نارسایی کبد و کلیه و عفونت های شدید و خونریزی گردد. برای تشخیص این بیماری لازم است در سه ماهه اول بارداری آزمایش های لازم از مادر باردار انجام پذیرد. عموما این بیماری پس از زایمان شروع به بهبود خواهد کرد.

کبد چرب - آشنایی با درمان گیاهی کبد چرب در سایت جسم و روان

علاوه بر دسته بندی فوق دسته بندی دیگری هم وجود دارد که در واقع از لحاظ تغییر در سطح آنزیم های کبدی در بیمار می باشد. در این روش آزمایش هایی برای تعیین تغییر در سطح آنزیم های کبدی از بیمار گرفته می شود. برای تعیین سطح آنزیم های کبدی در علم پزشکی از دسته بندی روبرو استفاده می شود.

از دیدگاه این تقسیم بندی، کبد چرب گرید ۳ چربی بسیار بالای کبد را نشان می دهد و نیازمند درمان فوری دارویی و همین طور رژیم غذایی خاص می باشد.

 • کبد چرب گرید ۱
 • کبد چرب گرید ۲
 • کبد چرب گرید ۳

ممکن است در حال حاضر از شایع ترین بیماری کبد، یعنی کبد چرب رنج می برید. این بیماری شایع ترین بیماری در بین ایرانی ها می باشد. اگر می خواهید با روش های درمان قطعی کبد چرب آشنا شوید، می توانید مقاله زیر را مطالعه بفرمایید.

علایم کبد چرب چیست: آشنایی با همه علائم کبد چرب و تشخیص علایم کبد بیمار

نکته بسیار جالب در مورد این بیماری این است که در بیشتر موارد این عارضه بدون علامت است، دلیل این امر هم این می باشد که کبد عضو بسیار تحمل پذیری در بدن بوده و تا حد امکان سعی در ترمیم خود و همین طور انجام وظایف خود در بدن می نماید و همان طور که در قبل هم بیان شد حتی اگر ۲۰ درصد از آن هم سالم باشد، قادر به انجام وظایف خود خواهد بود.

دقیقا مشکل از همین جا آغاز می شود چون در صورت جلوگیری از پیشرفت این عارضه، شخص به مرحله ای خواهد رسید که دیگر هیچ کاری از دستش بر نخواهد آمد و عوارض این بیماری، بر روی کل جسم و همین طور زندگی او اثری بسیار بد خواهد گذاشت.

لذا در این بخش به علایم آشکار این بیماری خواهیم پرداخت تا با مشاهده آن ها در خود، هرچه سریع تر به آزمایشگاه مراجعه نموده تا بطور قطع مطمئن شوید که آیا دچار این بیماری هستید یا خیر و در صورت عارض شدن آن، این چربی کبد تا چه اندازه در شما پیشرفت کرده است. تنها در این صورت است که می توانید به درمان صحیح آن بپردازید.

کبد چرب - آشنایی با درمان گیاهی کبد چرب در سایت جسم و روان
 • اضافه وزن و چاقی

 • احساس خستگی و بی حالی بصورت همیشگی و دائم

 • کلسترول و چربی خون و فشار خون بالا

 • درد در مرکز یا سمت راست قسمت بالایی شکم

 • ابتلا به دیابت

 • سیاهی زیر چشم

 • سردرد تکرارشونده

 • کاهش وزن سریع یا کاهش اشتها

 • یبوست مزمن

 • ادرار خیلی تیره

 • خونریزی داخلی (مدفوع آغشته به خون یا شبیه قیر یا مدفوع کم رنگ)

 • فلزی شدن طعم دهان

 • اختلالات روده ای

 • ابتلای یکی از اعضای خانواده به بیماری کبد چرب

 • مصرف الکل و مشروبات الکلی

 • خارش طولانی مدت پوست

 • داشتن حالت ضعف در بدن

 • حالت تهوع

 • عرق زیاد

 • پیری زودرس

 • گیجی و مشکل در تمرکز یا دشواری در تصمیم گیری

 • زردی پوست و چشم ها و ایجاد ضایعات پوستی ( مثل اگزما و پسوریازیس )

کبد چیست - آشنایی با اعضا حیاتی بدن انسان در سایت جسم و روان

تشخیص بیماری کبد چرب

با دیدن علایم فوق می توان شک کرد که فرد دچار چرب شدن کبد شده است. به همین منظور هر فرد با دیدن علائم کبد چرب در خود در اولین فرصت باید به پزشک مراجعه کرده تا آزمایش های لازم جهت تشخیص چرب شدن کبد بر روی او صورت پذیرد تا هرچه زودتر اقدام به درمان خود نماید چرا که سهل انگاری در این امر به هیچ عنوان قابل برگشت و جبران نخواهد بود و صدمات ناشی از آن باعث مشکلات بسیار جسمی در فرد بیمار در طول سال های زندگی خواهد شد.

جهت تشخیص بیماری کبد چرب از روش های گوناگونی استفاده می شود که بسته به شرایط هر فرد ممکن است متفاوت باشد.

یکی از این آزمایش ها، آزمایش خون می باشد. با استفاده از این آزمایش میزان و عملکرد آنزیم های کبدی مورد بررسی قرار می گیرد تا نشان دهد که که کبد شخص در چه شرایطی قرار دارد. وجود مقادیر بالای بعضی از آنزیم های کبدی در خون شما می تواند نشان دهنده وجود بیماری کبد چرب در شما باشد.

نحوه دیگر تشخیص کبد چرب از طریق تصویر برداری می باشد که با روش هایی چون ام آر آی یا سی تی اسکن و یا اولتراسوند و سونوگرافی انجام می پذیرد. به عنوان مثال در سونوگرافی با استفاده کردن از امواج صوتی، کبد شما مورد عکسبرداری قرار خواهد گرفت تا پزشک متخصص بتواند از شرایط کبد شما آگاه گردد.

در حالت های حادتر نیز از آزمایش های مربوط به برداشت بافت کبد استفاده می شود که به این روش ها بافت برداری یا بیوپسی گفته می شود. در این روش برای نمونه برداری از کبد از یک سوزن کوچک استفاده می شود تا بخشی از کبد بوسیله آن برداشت شده و مورد آزمایش دقیق قرار گیرد. در این روش پزشک با انجام بی حسی موضعی، سوزنی را وارد پوست شما می نماید و ذره ای از کبد را از بدن شما خارج می کند وسپس با بررسی میکروسکوپی این تکه از کبد شما، متوجه التهاب و تجمع چربی در آن خواهد شد.

به هرحال با دیدن هرگونه علایمی مبتنی بر بیماری کبد چرب، بهتر است به پزشک مراجعه کرده تا مورد آزمایش قرار بگیرید و در صورت ابتلا به این بیماری خاموش، هرچه زودتر اقدام به درمان خود نمایید چرا که زندگی بدون درست کار کردن کبد شما، برایتان جهنمی بیش نخواهد بود.

نکته های پایانی مقاله

در صورتی که در مورد این مقاله نظر یا پیشنهادی دارید می توانید در بخش پایین نظرات خود را اعلام نمایید. بی صبرانه منتظر نظرات سازنده شما هستیم. اگر از این مقاله لذت بردید یا فکر می کنید که این مقاله می تواند راهکاری برای دیگر افراد باشد می توانید با استفاده از نمایه های شبکه های اجتماعی، آن را به دلخواه خود به اشتراک بگذارید. با این کار به افزایش سطح آگاهی و دانش برای سلامت عمومی جامعه کمک بسیار ارزشمندی کرده اید. بسیاری از افراد هستند که نیازمند دانستن دانش در مورد جسم و روان خود می باشند تا با شناخت بهتر خود، در حفظ هرچه بهتر جسم و روان خود کوشا باشند. هرچه تک تک افراد جامعه از سلامت جسمی و روانی بیشتر برخوردار باشند، جامعه نیز در نتیجه آن پویا تر بوده و مکانی بهتر برای زندگی همه ما خواهد بود. پس سعی کنید در همه جا برای نشر و گسترش سلامت عمومی جامعه کوشا باشید. این کار فقط چند ثانیه زمان شما را می گیرد اما نتیجه همین ثانیه ها، باعث میلیاردها ساعت پیشرفت در جامعه خواهد شد.

در صورتی که نیاز به متن این مقاله به صورت یک فایل جداگانه دارید، می توانید همین الان رایگان آن را از لینک پایین دریافت نمایید. هرگونه کپی برداری از این مقاله و نشر آن در فضای مجازی کاملا رایگان می باشد چون باعث بالا رفتن سطح دانش همگانی جامعه و پیشرفت روز افزون تر همه افراد آن خواهد شد و این خواست قلبی تیم جسم و روان است چون هدف ما در نهایت سلامت، نشاظ و پیشرفت در دنیای اطرافمان است.