کبد چیست و چه وظایف حیاتی و مهمی در بدن شما دارد؟

مقدمه: کبد چیست و چرا کبد تا این حد در بدن انسان اهمیت دارد؟ (آشنایی اولیه با کبد و اهمیت کبد در بدن شما)

کبد چیست ؟ اینکه بدانید کبد شما چه وظایفی را در بدنتان دارد برای شما بسیار مفید است چرا که کبد نقش اساسی در سلامتی و همین طور زنده ماندن شما ایفا می کند.

کبد که خیلی از مردم آن را با نام جگر می شناسند اندام بسیار مهمی در بدن است که بدون وجود آن در بدن، مسلما شما قادر به ادامه زندگی نخواهید بود. به بیان کلی تر می توان گفت کبد شما نقش بسیار اساسی در سلامتی و همین طور سلامت زندگی شما خواهد داشت.

کبد یکی از اعضای حیاتی بدن انسان است که نقش بسیار مهمی در هضم مواد غذایی و در واقع متابولیسم بدن دارد. وزن تقریبی کبد حدود یک و نیم کیلوگرم است که از لحاظ بزرگی اندام در بدن، دومین عضو بزرگ بدن به حساب می آید. همچنین کبد به عنوان بزرگترین غده بدن نیز شناخته می شود.

کبد هر انسان، نقش بسیار پر اهمیتی در سوخت و ساز بدن شخص و همین طور شکسته شدن چربی ها در بدن دارد. کبد با شکستن چربی های وارد شده به بدن شما، باعث سم زدایی از خون می گردد. کبد تصفیه کننده همه آن چیزهایی است که وارد بدن شما می گردد.

کبد چیست - آشنایی با اعضا حیاتی بدن انسان در سایت جسم و روان

 یکی از مهمترین فعالیت های کبد در بدن انسان، سوخت وساز بدن و در واقع ذخیره سازی چربی ها می باشد. کبد شما یکی از منابع اصلی ذخیره کننده انرژی در بدن شما می باشد.

علاوه بر تصفیه کنندگی تمامی عوامل وارد شده به بدن توسط کبد، بدن شما را نیز در برابر عفونت ها و همین طور انواع میکروب، محافظت می کند. ضمن اینکه کبد شما وظیفه تنظیم قند خون، چربی خون شما و همین طور هورمون های بدن شما را نیز بر عهده دارد.

وظایف کبد در بدن به بیش از ۵۰۰ عملکرد اصلی می رسد که ذکر همه آن ها در این مقاله دشوار است. موارد زیر تنها بخش مهمی از وظایفی است که کبد شما در بدنتان به انجام می رساند.

کبد چیست - آشنایی با اعضای حیاتی بدن انسان در سایت جسم و روان

وظایف اصلی کبد در بدن انسان:

 • استفاده مجدد از سلول های قرمز خون

 • تصفیه کنندگی، تمیز کنندگی، پاکسازی و سم زدایی خون

 • انجام متابولیسم برای جدا سازی چربی ها، پروتئین ها و کربوهیدرات ها

 • شکستن چربی ها در بدن برای تسهیل سوخت و ساز بدن (تامین گرمای بدن)

 • ذخیره سازی چربی ها و سایر مواد مورد نیاز بدن برای تامین انرژی

 • ذخیره سازی ویتامین و مواد معدنی

 • تنظیم قند خون، چربی خون و سایر هورمون های بدن

 • تولید صفرا برای کمک به گوارش و هضم بهتر غذا

 • تبدیل آمونیاک به اوره

 • نقش یک صافی برای بدن برای جلوگیری از هجوم مواد مضر به خون

می توان در جمع بندی موارد بالا گفت که کبد نقش بزرگترین پالایشگاه را در بدن شما ایفا می کند و اگر این پالایشگاه سالم نباشد، بدن شما دچار آسیب و مشکل خواهد شد.

کبد کجاست و کار آن چیست؟ آشنایی با آناتومی کبد انسان و نحوه کار کبد سالم

در این بخش می خواهیم با نحوه کار کبد در بدن انسان آشنا گردیم و از همه مهم تر اینکه که کبد چگونه بعضی از وظایف اصلی خود را بدن شما انجام می دهد.

کبد عضوی به شکل تقریبا مثلث است که رنگی قهوه ای و مایل به قرمز دارد. این عضو حیاتی بدن شما، از سمت راست شکم شروع شده و در جلوی معده امتداد پیدا می کند. کبد از دو بخش اصلی تشکیل شده است که به اصطلاح به آن ها لوب گفته می شود (لوب چپ و لوب راست).

همانگونه که بالا نیز به آن اشاره شد، کبد بیش از پانصد عمل شمیایی گوناگون در بدن انجام می دهد. کبد از دو منبع اصلی خونی تغذیه می گردد:

کبد چیست - آشنایی با اعضا حیاتی بدن انسان در سایت جسم و روان
 • منبع تغذیه خونی اول: این عضو دارای یک رگ خون رسان است که ورید باب کبدی نام داشته و از سمت روده ها و معده می آید که نزدیک به دو سوم خون کبد شما را تامین می کند و خون گرفته شده از لوله گوارش را به آن می رساند.

 • منبع تغذیه خونی دوم: که به آن شریان کبدی گفته می شود و از سمت آئورت به کبد وارد می شود و حدود یک سوم خون کبد از این منبع وارد آن می گردد.

علاوه بر موارد فوق، مجاری ای جهت خروج صفرا در کبد وجود دارد تا صفرا از درون کبد دفع گردد. لازم به توضیح است که نمک های صفراوی باعث هضم و جذب چربی ها در بدن شما شده همچنین باعث محلول شدن ویتامین ها محلول در چربی می گردند.

خون پس از مرحله گوارش، وارد کبد شده تا مواد مضر آن برای بدن شما گرفته شده و بصورت بدون ضرر وارد سیستم بدن شما گردد. در واقع خون در کبد کاملا مورد پاکسازی و تصفیه قرار گرفته و علاوه بر آن برخی مواد حیاتی برای بدن مانند گلوکز ، مواد معدنی و ویتامین ها (مثل آهن و انواع ویتامین ها مثل ویتامین B ) در آن ذخیره می گردد تا به موقع لزوم از آن ها در بدن شما استفاده شود.

در ادامه به تعدادی از این فرآیندهای مهم در کبد شما اشاره می کنیم و با این فرآیندها آشنا می شویم. در واقع با آشنایی با این فرآیندهاست که شما می توانید دقیقا درک کنید که کبد چیست و چه کارهای پر اهمیتی را در بدن شما انجام می دهد.

کبد چیست - آشنایی با اعضا حیاتی بدن انسان در سایت جسم و روان

آشنایی با فرایند های حیاتی کبد در بدن انسان 

فرآیند تولید صفرا در کبد ( جهت شکسته شدن چربی ها در کبد )

یکی از وظایف مهم کبد در بدن شما، کمک به سیستم گوارش با تولید کردن صفرا است. صفرا در واقع یک مایع گوارشی می باشد که توسط کبد ساخته شده و در کیسه ای در بدن با نام کیسه صفرا ذخیره می گردد. صفرا از موادی چون: نمک های صفراوی، کلسترول، سدیم، پتاسیم و مقادیری کم از سایر فلزات تشکیل شده است.

صفرا باعث شکسته شدن مولکول های چربی و تجزیه آن ها به اسید های چرب می گردد. لازم به ذکر است که چربی وارد شده توسط مواد غذایی به بدن، قابل استفاده برای بدن شما نبوده و برای استفاده بدن شما می باید تبدیل به اسیدهای چرب گردد.

صفرا برای هضم و جذب چربی ها و همچنین ویتامین های محلول در آن ها استفاده شده و در انتهای این فرآیند شیمیایی ماده ای به نام بیلی روبین تشکیل می گردد که از تجزیه گلبول های قرمز خون بدست آمده و می باید از طریق صفرا دفع گردد.

فرآیند پاکسازی خون در کبد ( سم زدایی خون از مواد سمی )

از مهم ترین وظایف کبد در بدن شما، فرآیند تجزیه بیشتر مواد غذایی توسط آن و دفع مواد مضر مواد غذایی و نیز سم های موجود در آن می باشد.

زمانی که شما مواد غذایی را مصرف می کنید، معده و روده شما وظیفه هضم آن را در بدن شما عهده دار می گردند. این ماده های غذایی هضم شده از طریق دیواره روده باریک شما جذب خون می شود و از همانجا به کبد شما می روند.

در واقع در کبد شما، مواد غذایی بیشتر مورد تجزیه قرار گرفته و بطور کامل شکسته می گردند تا مولکول های مفید آن ها از مواد مضر و سمی برای بدن جدا گشته و مورد استفاده بدن شما قرار گیرد.

در این بخش کبد شما مانند یک صافی عمل کرده و مواد مضر موجود در خون، توسط مجاری خروج صفرا از بدن شما دفع می گردد.

فرآیند ذخیره سازی گلوکز در کبد ( مکانیزم ذخیره کردن قندها در کبد )

یکی از مهم ترین و حیاتی ترین وظایف کبد، تامین انرژی مورد نیاز بدن در زمان هایی است که فرد به انرژی بیشتری احتیاج دارد.

در واقع کبد شما با ذخیره سازی گلوکز (یا همان قند) این امر مهم را برای بدن شما به انجام می رساند.

کبد چیست - آشنایی با اعضا حیاتی بدن انسان در سایت جسم و روان

در هنگام عمل هضم غذا در روده باریک شما، کربوهیدرات ها به قندهای ساده مثل گلوکز تبدیل می گردند. همانگونه که در پیش از این شرح داده شد، خون به همراه این گلوکز از روده باریک به کبد انتقال می یابد. کبد این گلوکز را دریافت نموده و مقدار اضافه تر آن را بصورت گلیکوژن در خود ذخیره می کند.

حال هرگاه شما بر اثر فعالیت بدنی بیشتر، نیاز به انرژی ای بیشتری داشته باشید، کبد این گلیکوژن ذخیره شده را به گلوکز تجزیه کرده و وارد جریان خون شما می کند تا بدین وسیله کمبود انرژی اعضای بدن شما را جبران نماید.

کبد چیست - آشنایی با اعضا حیاتی بدن انسان در سایت جسم و روان

اگر کبد در انجام کارش دچار مشکل شود، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

نکته جالب در مورد کبد شما این است که حتی با فعالیت ۲۰ درصد از کبد، ادامه زندگی و حیات برای شما امکان پذیر خواهد بود اما در صورتی که این عضو حیاتی بدن شما، از ادامه فعالیت باز ایستد و در انجام وظایف خود دچار اشکال گردد، حداکثر ساعتی که شما زنده خواهید بود ۲۴ ساعت خواهد بود.

حال که دریافتید کبد چیست و چه نقشی دارد، آیا می دانید که کبد چرب شایع ترین بیماری در بین ایرانی ها می باشد که بیش از ۴۰ درصد مردم به آن مبتلا می باشند؟ این بیماری خاموش و پنهان در صورت توجه نکردن به آن باعث نارسایی و از کار افتادن کبد شما خواهد شد.

نکته بسیار مهم در مورد کبد شما این می باشد که در صورت بیمار شدن کبد یا سرطان کبد، بسیاری از اعمال حیاتی این عضو برای بدن شما انجام نخواهد گرفت و شما را با مشکلات فراوان و جدی ای روبرو خواهد کرد، این مشکلات حتی گاهی ممکن است منجر به فوت انسان گردد.

به همین دلیل شما همواره باید نکات بهداشتی و سلامتی زیادی را برای سالم ماندن و نیز بهبود کارایی کبد خود رعایت کنید تا همواره در شادابی و نشاط به سر ببرید و از زندگی خود لذت ببرید زیرا در صورتی که کبد شما در ادامه فعالیت خود دچار اشکال گردد دچار انواع مشکلات مانند حساسیت، احساس خستگی مفرط، مشکلات پوستی، افزایش وزن و انواع بیماری های خطرناک کبد خواهید شد.

در انتهای این مقاله لیستی از عملکردهای کبد برای شما به اختصار آورده شده است که شاید تا به حال چیزی در مورد آن ها نمی دانستید. همه این موارد باعث خواهد شد که درک کنید کبد چیست و چه وظایفی را در بدن شما اننجام می دهد. امیدوارم این مقاله کوتاه باعث شده باشد که به عظمت و اهمیت کبد خود در بدنتان پی برده باشید و از امروز بیشتر مواظب سلامت آن باشید تا همواره از بیماری های بسیار سخت آن مصون بمانید، چرا که بیمار شدن کبد شما یعنی بیمار شدن و از کارافتادگی کل بدن شما.

کارهایی که کبد در بدن شما انجام می دهد

این ها تنها اشاره ای است به کارهایی که شما ممکن است تا به امروز از آن ها خبر نداشتید و علاوه بر آن نمی دانستید که کلیه این کارها را کبد در بدن شما انجام می دهد. این بخش به شما بیشتر کمک خواهد کرد تا تشخیص دهید که کبد چیست و با وظایف شگفت انگیز آن در بدن خود آشنا گردید.

 • بیش از یک لیتر خون در هر یک دقیقه به وسیله کبد شما فیلتر می گردد.

 • کبد محل ذخیره چربی ها و انواع ویتامین ها مثل ویتامین های  AوD وE وK و B و املاح معدنی ( مانند آهن، فولات، مس) و سایر مواد مغذی است.

 • کبد میزان اسیدهای آمینه موجود در خون شما را تنظیم می کند.

 • کبد مانند یک کارخانه عظیم بیوشیمیایی در بدن شماست، پروتئین بدن جهت تبادل آب میان خون و  بافت ها را تنظیم می کند، فاکتورهای ایمنی بدن شما را بطور کامل کنترل می کند، تمام  کلسترول مورد نیاز بدن شما را می سازد، بخشی از هموگلوبین خون توسط کبد تولید می گردد و همین طور بخش اصلی فاکتورهای انعقاد خون در کبد ساخته می شود.

 • یک کبد سالم قادر است صد درصد باکتری ها و سم های آن را پیش از آنکه به جریان عمومی خون بدن راه یابند، از بدن دفع کند.

 • کبد شما لخته شدن خون در تمام بدن را تنظیم می کند.

 • کبد در حفظ تعادل و تنظیم هورمون های بدن نقش کلیدی دارد.

 • تولید گلبول های قرمز در جنین در سه ماه اول بارداری توسط کبد انجام می پذیرد.

 • کبد در ذخیره سازی و متابولیسم بدن برای جداسازی چربی ها ، کربوهیدرات ها و پروتئین ها نقش ویژه ای دارد.

 • بسیاری از سموم مضر برای بدن همچون بیلی روبین (ناشی از شکسته شدن گلبول های قرمز خون)، آمونیاک (حاصل تجزیه پروتئین ها در بدن)، انواع مواد شیمیایی مضر برای بدن چون مواد مضر در داروها، الکل ، سیگار ، مواد مخدر و حتی آلاینده های هوا، توسط کبد شما دفع می گردد.

 • عواملی را در خود تولید تولید می کند که باعث از بین بردن باکتری ها شده و مقاومت بدن در برابر آن ها را بیشتر کرده و باعث بالا رفتن ایمنی بدن می شوند

شاید تا به امروز نمی دانستید که کبد چیست و چه عضو حیاتی برای ادامه زندگی شما می باشد. حال که با وظایف کبد آشنا شدید و فهمیدید که “کبد چیست” بهتر است از همین امروز به فکر سلامت نگه داشتن کبد خود باشید.

ممکن است در حال حاضر از شایع ترین بیماری کبد، یعنی کبد چرب رنج می برید. این بیماری شایع ترین بیماری در بین ایرانی ها می باشد. اگر می خواهید با روش های درمان قطعی کبد چرب آشنا شوید، می توانید مقاله زیر را مطالعه بفرمایید.

نکته های پایانی مقاله

در صورتی که در مورد این مقاله نظر یا پیشنهادی دارید می توانید در بخش پایین نظرات خود را اعلام نمایید. بی صبرانه منتظر نظرات سازنده شما هستیم. اگر از این مقاله لذت بردید یا فکر می کنید که این مقاله می تواند راهکاری برای دیگر افراد باشد می توانید با استفاده از نمایه های شبکه های اجتماعی، آن را به دلخواه خود به اشتراک بگذارید. با این کار به افزایش سطح آگاهی و دانش سلامت عمومی جامعه کمک بسیار ارزشمندی کرده اید. بسیاری از افراد هستند که نیازمند دانستن دانش در مورد جسم و روان خود می باشند تا با شناخت بهتر خود، در حفظ هرچه بهتر جسم و روان خود کوشا باشند. هرچه تک تک افراد جامعه از سلامت جسمی و روانی بیشتر برخوردار باشند، جامعه نیز به نتیجه آن پویا تر و مکانی بهتر برای زندگی همه خواهد بود. پس سعی کنید در همه جا برای نشر و گسترش سلامت عمومی جامعه کوشا باشید. این کار فقط چند ثانیه زمان شما را می گیرد اما نتیجه همین ثانیه های باعث میلیاردها ساعت پیشرفت در جامعه خواهد شد.

در صورتی که نیاز به متن این مقاله به صورت یک فایل جداگانه دارید، می توانید همین الان رایگان آن را لینک پایین دریافت نمایید. هرگونه کپی برداری از این مقاله و نشر آن در فضای مجازی کاملا رایگان می باشد چون باعث بالا رفتن سطح دانش همگانی جامعه و پیشرفت روز افزون تر همه افراد آن خواهد شد و این خواست قلبی تیم جسم و روان است چون هدف ما در نهایت سلامت، نشاظ و پیشرفت در دنیای اطرافمان است.

دانلود متن کامل مقاله” کبد چیست؟ “