بره موم چیست ؟

مقدمه: بره موم عسل چیست ؟ دلیل نامگذاری بره موم به Propolis

بره موم که در انگلیسی با نام پروپولیس یا Propolis شناخته می‌شود ماده‌ای می‌باشد که برای اولین بار توسط مصریان در زمان باستان کشف شد.

مصریان باستان این ماده را پروپولیس نامیدند که در زبان آن‌ها معنی نگهبان در یا کسی که جلوی در می‌ایستند،  می‌باشد.

دلیل این نام‌گذاری رفتاری بود که زنبورها در هنگام شروع زمستان از خود نشان می‌دادند. درواقع زنبورها در فصل زمستان ابعاد درهای ورودی به کندو را با کمک بره موم کوچک می‌کنند، تا اینکه بتوانند از ورود سرما به داخل کندو جلوگیری کنند. آن‌ها با این عمل تلاش می‌کنند تا بتوانند به سرمای زمستان غلبه کنند.

علاوه بر این زنبورها، آن را برای ضدعفونی کردن و همین‌طور اندودکاری در داخل کندو به کار می‌برند.

بره موم چیست

یکی دیگر از کاربردهای شگفت‌انگیز برای زنبورهای عسل این می‌باشد که اصولا آن را در دهانه‌ی ورود به کندوی خودشان قرار می‌دهند تا هنگامی‌که به داخل کندو رفت و آمد می‌کنند، بتوانند پاهای خود را به‌صورت کامل استریلیزه نمایند. به‌این‌ترتیب می‌توان اذعان داشت که این ماده مهم‌ترین ماده ضدعفونی‌کننده است که در پیشگیری کردن از ورود بیماری‌ها به کندو زنبورعسل و همچنین از شیوع انواع بیماری و مریضی‌ها در کندو جلوگیری می‌کند.

بره موم یک رزین گیاهی کاملاً چسبناک است که زنبورهای عسل آن را از روی گیاهان و یا درخت‌های مختلف جمع‌آوری می‌کنند. زنبورهای عسل از آن برای چسباندن بسیاری از اجزای داخل کندوی خود و همین‌طور تنگ کردن سوراخ‌های ورود و خروج و سوراخ‌های تهویه و سوراخ‌های پرواز استفاده می‌کنند.

علاوه بر این بره موم توسط زنبورها در داخل کندو برای ترمیم شکستگی‌های مختلف اجزای کندو استفاده می‌شود.  همچنین زنبورهای عسل برای تمیز کردن سطح داخلی کندو و همین‌طور براق نمودن آن کندو از آن استفاده می‌کنند، ضمن اینکه زنبورها برای مومیایی نمودن  حیوان‌های خارجی از کندو نیز از بره موم استفاده می‌کنند. زنبورهای عسل همچنین از این ماده برای ضدعفونی نمودن جدارهای داخل کندو و قاب‌های کندو از آن استفاده می‌کنند. یکی دیگر از موارد کاربرد بره موم در کندو محکم نمودن محل‌های اتصال  قاب‌های عسل به  کندو می‌باشد.

بزرگ‌ترین هدفی که بره موم  در کندوهای زنبور عسل ایفا می‌نماید این است که زنبورهای عسل می‌توانند کندوی خود را با آن با روش کاملا مناسبی مهروموم نمایند. شکاف‌های بزرگ داخل کندو توسط این ماده پر می‌شود. این عمل بسیار برای زنبورهای عسل مهم می‌باشد، چون اگر حفره‌های کندو به‌درستی مورد بسته شدن واقع نگردند،  به‌راحتی انواع مهاجم‌ها مثل مار و مارمولک خواهند توانست به کندوی زنبورعسل واردشده و به آن آسیب برسانند.

مهم ترین هدفی که بره موم  در کندو زنبورهای  عسل ایفا می‌کند، این می باشد که زنبورهای عسل می‌توانند کندوی خود را با بره موم با روش کاملا مناسبی مهروموم نمایند.

بره موم چگونه توسط زنبور عسل تولید می‌گردد؟ نحوه ساخت بره موم توسط زنبورهای عسل

بره موم چیست؟ فروشگاه جسم و روان

زنبورهای عسل با روش‌های خاصی بره موم را تولید می‌کنند.  زنبورها ابتدا قطعات صمغ‌هایی که  بر روی  گیاهان و درختان تراوش شده ( یا درواقع همان رزین‌های گیاهان)  را به‌وسیله بزاق  دهان و همین‌طور پاهای عقب خود جدا کرده و سپس با کمک گرفتن از بزاق دهان خودشان،  آن را نمناک نموده و به آن شکلی مانند حبه می‌دهند یا آن را گرد می‌کنند.

پس‌ از این کار یعنی درست کردن قطعات گرد شده صمغ گیاهان آن‌ها با کمک گرفتن از آرواره‌ها و همین‌طور پاهای خود،  این قطعات را در داخل سبد گرده در بخش انتهای پاهای عقبی خود قرار می‌دهند و پس از این کار،  آن را به‌طرف کندو حمل می‌کنند.

پس از آوردن این ماده به داخل کندو، زنبورهای عسل کمی از ترشحات غده‌ای که در بدن آن‌ها وجود دارد و کار تولید آنزیم‌های حیاتی را برای آن‌ها انجام می‌دهد، به آن اضافه کرده و آن را به‌صورت مایع درمی‌آورند.

پس از تبدیل بره موم به شکل مایع، زنبورها آن را در سطح سلول‌های کندو انتشار می‌دهند. این پوشش آنتی باکتریال نقش بسیار مهم برای نگهداری از تخم‌های زنبورها و همچنین لاروهای آنان در برابر انواع ویروس‌ها و باکتری‌ها دارد. درواقع آن‌ها از بره موم،  برای مقاوم‌سازی در برابر انواع بیماری‌ها در داخل کندو استفاده می‌کنند.

آیا می دانید بره موم چه خاصیت های شگفت انگیزی دارد؟ آیا می دانستید که بره موم در درمان سرطان بکار می رود؟ برای مطالعه خواص بره موم می توانید به مقاله زیر مراجعه نمایید.

بره موم چیست؟ فروشگاه آنلاین جسم و روان

بره موم از چه موادی تشکیل شده است؟ مواد تشکیل دهنده آن چیست؟

نزدیک به نیمی از بره موم  از رزین‌های گیاهی یا همان صمغ درختان تشکیل‌شده است. یک‌سوم کل آن را موم تشکیل می‌دهد. سایر بخش‌های آن شامل گرده گل، انواع ترکیبات آلی،  ویتامین‌ها و انواع مواد معدنی می‌باشد. همچنین بخش قابل‌توجهی از اسیدهای چرب ضروری بدن نیز در بره موم موجود می‌باشد.

درواقع این ماده شامل عناصر زیر می‌باشد:

 • صمغ درختان

 • گرده گل

 • آستروئید

 • ویتامین‌ها

 • سدیم

 • اسیدهای چرب ضروری

 • نقره

 • جیوه

 • مس

 • اسیدهای آمینه

 • منگنز

 • سیلیس

 • وانادیوم

 • کلسیم

 • آهن

نکاتی در مورد طعم ، بو و مزه بره موم اصل:

 • رنگ: رنگ آن قهوه‌ای می باشد. البته باید توجه داشت که بسته به محل تهیه آن می‌تواند بین رنگ‌های زرد تا سیاه نیز باشد.

 • بو: بوی بره موم تند و شبیه بوی صمغ درختان و همین‌طور بوی موم می‌باشد.

 • طعم و مزه و نحوه مصرف: دارای یک طعم خاص و مخصوص می‌باشد. در هنگام جویدن آن بهتر است ابتدا آن را با دهان خود مخلوط کنید تا طعم شدید ابتدای آن کاهش یابد.  بعد از نیم ساعت جویدن می‌توانید آن را بیرون انداخته یا قورت دهید.

رنگ‌ها، بو و مزه می‌تواند بسته به اینکه در چه منطقه‌ای و در چه فصل سال توسط زنبورها تولیدشده، متفاوت باشد.

نکته های پایانی مقاله

در صورتی که در مورد این مقاله نظر یا پیشنهادی دارید می توانید در بخش پایین نظرات خود را اعلام نمایید. بی صبرانه منتظر نظرات سازنده شما هستیم. اگر از این مقاله لذت بردید یا فکر می کنید که این مقاله می تواند راهکاری برای دیگر افراد باشد می توانید با استفاده از نمایه های شبکه های اجتماعی، آن را به دلخواه خود به اشتراک بگذارید. با این کار به افزایش سطح آگاهی و دانش سلامت عمومی جامعه کمک بسیار ارزشمندی کرده اید. بسیاری از افراد هستند که نیازمند دانستن دانش در مورد جسم و روان خود می باشند تا با شناخت بهتر خود، در حفظ هرچه بهتر جسم و روان خود کوشا باشند. هرچه تک تک افراد جامعه از سلامت جسمی و روانی بیشتر برخوردار باشند، جامعه نیز به نتیجه آن پویا تر و مکانی بهتر برای زندگی همه خواهد بود. پس سعی کنید در همه جا برای نشر و گسترش سلامت عمومی جامعه کوشا باشید. این کار فقط چند ثانیه زمان شما را می گیرد اما نتیجه همین ثانیه های باعث میلیاردها ساعت پیشرفت در جامعه خواهد شد.

در صورتی که نیاز به متن این مقاله برای استفاده خود دارید، می توانید آن را به راحتی کپی نمایید. هرگونه کپی برداری از این مقاله و نشر آن در فضای مجازی کاملا رایگان می باشد چون باعث بالا رفتن سطح دانش همگانی جامعه و پیشرفت روز افزون تر همه افراد آن خواهد شد و این خواست قلبی تیم جسم و روان است چون هدف ما در نهایت سلامت، نشاظ و پیشرفت در دنیای اطرافمان است.